BACK

BACK

Staking Guides, Turkish

Polkadot Üzerinde Staking Nasıl Yapılır

April 30, 2024

Polkadot, çekirdek Relay Chain’i aracılığıyla diğer egemen, bağlantılı ve uygulama özel zincirler olarak bilinen parazincirler için paylaşılan güvenlik ve etkileşimlilik sağlayan dağıtık bir blockchain ağıdır. Röle Zinciri, Nominated Proof-of-Stake (NPoS) uzlaşı mekanizmasını kullanır ki bu, tüm PoS zincirleri gibi, Polkadot’un yerel jetonu DOT’u bir ağın denetleyicisine göndermek suretiyle güvence altına alınır.

Bu makalede, size Polkadot staking paneli üzerinden DOT’u yerel olarak nasıl stakeleneceğine dair basit adımları göstereceğiz. Ancak, eğer Polkadot ağına yeniyseniz, temelleri öğrenmek ve blockchain’in genel bir bakışını almak için önceki makalelerimizi (“Polkadot’a Giriş”, “Polkadot’un Açık Hükümetine Giriş”, “Polkadot 2.0 Vizyonunu Belirleme” ve “Polkadot 2.0: Hizmet Olarak Coretime’e Geçiş”) incelemeniz önerilir.

Neden DOT'unuzu Stakeliyor Olmalisiniz?

DOT jetonlarınızı stakeliyor olmanız, Polkadot ağını desteklemenin yanı sıra size ödül kazanma fırsatı sunmanın çift amacını hizmet eder. DOT’u stakeliyor olmayı seçerek, ağın sağlamlığına, sürekli gelişimine ve genel güvenliğine katkıda bulunursunuz.

Ayrıca, staking size potansiyel olarak pasif bir gelir akışı sağlar. DOT’unuzu stakeliyor olmanız, zamanla biriken ödülleri alabileceğiniz anlamına gelir ve bu, Polkadot ekosisteminin büyümesini ve başarısını yansıtır.

Finansal teşviklerin ötesinde, staking aynı zamanda ağın yönetişiminde sesinizin olmasını sağlar, çünkü stakers OpenGov’a katılma ve Polkadot ağının yönünü ve politikalarını etkileme yeteneğine sahiptir.

Daha fazla katılımcının (ve dağıtılmış düğümlerin) olması, başarılı saldırıların riskini azaltarak daha merkezi olmayan ve sağlam bir ağa katkıda bulunabilir. Bu noktada, Polkadot, 88’e kadar olan bir Nakamoto katsayısıyla sektörde en iyilerden biri olarak öne çıkıyor (bu, bir blockchain’in stake edilen varlıklarının üçte birinden fazlasını kontrol eden düğüm işletmecisi sayısını ölçer ve böylece zinciri temelde kapatma gücüne sahiptir).

Dolayısıyla, DOT’u stakeliyor olmak, sadece jetonun kendisine değil, aynı zamanda Polkadot ekosisteminin geleceğine de yatırım yapmak demektir, tüm bunların yanında ağın gelişmesiyle staking ödülleri kazanma potansiyeline sahip olursunuz.


DOT’u stakeliyor farklı yöntemler

Polkadot’ta DOT’u stakelerken, kullanıcılar Polkadot Staking Paneli aracılığıyla yerel staking veya merkezi veya dağıtılmış üçüncü taraf protokollerini kullanma seçeneğine sahiptir. Her seçeneğin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Bu rehberin DOT’u yerel olarak stakelenecek şekilde odaklanmasına rağmen, okuyuculara farklı seçenekler hakkında temel bir anlayış sunmak istiyoruz. Aşağıda, karar vermeden önce hem yerel hem de üçüncü taraf staking için dikkate alınması gereken ana noktaları özetliyoruz:

Polkadot’ta Doğal Teminat Katılım için gereken minimum sadece 1 DOT’tur. Sistem güvenilir değildir ve merkezi değildir, yani aracılar yoktur. Varlıklarınızın tam kontrolünü elinizde tutarsınız. Ağın yönetimine katılabilir, özellikle doğrudan doğruya doğrulayıcıları aday gösterdiğinizde oy haklarınızı korursunuz. Doğrudan doğrulayıcıları aday gösterirken, DOT’unuzun bu doğrulayıcılar ağın kurallarına aykırı davranırsa risk altında olabilir.

Üçüncü Taraf Protokolleri Herhangi bir miktarda DOT teminatlayabilirsiniz, ancak ücretler uygulanır. Ayrılma şartları genellikle yerel teminattan daha esnektir. Üçüncü taraf jetonlar aracılığıyla likidite elde etme potansiyeliniz vardır. Fonlarınızın tam kontrolünü elinizde bulundurmayabileceğinizden üçüncü taraf protokolüne bir dereceye kadar güven gerekir. Teminat avantajları ve ilişkili riskler bir protokolden diğerine değişebilir.

Polkadot Teminat Paneli aracılığıyla DOT nasıl teminatlanır, Şimdi, doğal teminatlamaya odaklanarak, DOT’u teminatlamak için dört temel yöntem bulunmaktadır:

Bir Adaylık Havuzuna Katılma: Adaylarını aktif olarak yönetmek istemeyen veya bireysel adaylıklar için gerekli minimum miktarı olmayanlar için. 1 DOT ile bir adaylık havuzuna katılabilir, ödüller ve cezalar katılımcıların paylarına göre bölünür. Bu ödüllerin otomatik olarak dağıtılmadığını, teminat sahibinin bunları manuel olarak talep etmesi gerektiğini belirtmek önemlidir.

Bir Adaylık Havuzu Açma: Yönetimde daha aktif bir rol almak isteyenler için, kendi adaylık havuzunuzu başlatmanız ve diğerlerini DOT’larını teminatlamak için sizinle birlikte katılmaya davet etmeniz de mümkündür.

Doğrudan Aday Gösterme: Teminat sürecine aktif olarak katılmayı tercih edenler ve en az 250 DOT’a sahip olanlar için, doğrudan adaylık doğrulayıcı seçiminde daha fazla etkileşime olanak tanır.

Bir Doğrulayıcı Düğümü Çalıştırma: Polkadot’un teminat sisteminde en teknik rol olarak, doğrulayıcılar blokları üretmekten ve ağı sürdürmekten sorumludur. Bir doğrulayıcı kurmak önemli teknik bilgi, taahhüt ve daha yüksek ödüllerin şansı için DOT riske etme isteği gerektirir.

Makalenin geri kalanında, (a) bir adaylık havuzuna katılma; ve (b) doğrudan aday gösterme adımlarını sizinle paylaşıyoruz.

https://staking.polkadot.network/ adresine gidin

Cüzdanınızı bağlayın

Panoyla ve Teminat Menüsü ile TanışınPolkadot Teminat Paneli, teminat faaliyetlerinizi yöneteceğiniz, bakiye detaylarınızı ve son ödemelerinizi göreceğiniz yerdir, diğer birçok şey arasında. Ekranın sol tarafında, “Havuzlar,” “Aday Göster,” ve “Ödemeler” gibi farklı teminat seçeneklerini listeleyen gezinti çubuğu bulunmaktadır, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi.

Sağ üst köşede hesap adınızı göreceksiniz. Yanında bir “Hesaplar” düğmesi bulunur, bu düğme sayesinde birden fazla hesap arasında geçiş yapabilir veya hesap ayarlarını değiştirebilirsiniz.Panonun ortasında, “Genel Bakış” bölümü şunları sağlar:

Cüzdan adresiniz.

Ortalama teminat ödül oranı yüzde olarak.

Teminat yapılan DOT arzının toplam yüzdesi ve mevcut teminat döneminde kalan süre.Genel bakışın altında, “Aday Gösterici Durumu” bölümü size şu anda doğrulayıcıları aday gösterip göstermediğinizi söyler.

Bakiye bölümü sol alt köşede bulunur. DOT bakiyenizi “Teminat Yapılmayan” ve “Serbest” olmak üzere iki kategoriye ayrılmış olarak gösterir.

Ayrıca bakiyenizin bir kısmını ayırmak için bir özellik bulunmaktadır.Sağ alt köşede, zaman içindeki teminat ödemelerinizi takip eden bir grafik bulacaksınız.Her bölümü keşfedin, nerede olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için, hazır olduğunuzda teminat yapmanın nasıl olduğunu size göstereceğiz!

Bir Adaylık Havuzuna Katılın veya Doğrulayıcıları Aday GösterinDOT’unuzu nasıl teminatlayacağınız büyük ölçüde elinizdeki miktarın büyüklüğüne bağlıdır.

250 DOT veya daha fazlanız varsa, doğrulayıcıları kendinizle teminatlamak için aday gösterebilirsiniz.

250 DOT’tan az teminat yapmak istiyorsanız, kendi adaylığınızı oluşturabilir veya bir Adaylık Havuzuna katılabilirsiniz. Aşağıda, her ikisini de nasıl yapacağınızı gösteriyoruz.Bir Adaylık Havuzuna Katılma (min. 1 DOT)Sol taraftaki menüde “Havuzlar”a gidinBelirli bir Havuz seçin veya Polkadot’un sizin için seçmesine izin verinHangi havuzla teminat yapacağınızı pek umursamıyorsanız, sadece “Havuza Katıl” düğmesine basabilir ve panonun size bir tane önermesini sağlayacaktır. Önerilen havuzdan memnun değilseniz, sayfanın sağ üst köşesindeki “Başka Bir Havuz Seç” düğmesine basabilir ve panonun size başka bir tane önermesini sağlayabilirsiniz

Belirli bir havuz seçmek istiyorsanız, alt menüde “Tüm Havuzlar”ı ekran görüntüsünde gösterildiği gibi seçebilir ve oradan seçim yapabilirsiniz.

Doğrulayıcıları Aday Göster (min. 250 DOT)

Sol taraftaki menüde “Aday Göster”e gidin

Teminatlamak için 250 DOT veya daha fazlasına sahip olduğunuzu varsayarsak, kendi doğrulayıcılarınızı aday gösterebilirsiniz. Bunun için, sol taraftaki menüde bulunan “Aday Göster” sayfasına giderek işleme başlayabilirsiniz.


Başlamak için Aday Göstermeye Başla” düğmesine basın.


Ödeme hedefinizi seçin

Doğrulayıcıları aday göstermeden önce atmanız gereken ilk adım, teminat ödüllerinizin ya bileşikleşmek üzere otomatik olarak teminat bakiyenize eklenmesini ya da ödemelerin bir hesabınıza yapılmak üzere dışarıya çıkarılmasını tercih edip etmeyeceğinizi belirlemektir.


Doğrulayıcıları aday göster

Ödeme yönteminizi seçtikten sonra, aday göstermek istediğiniz doğrulayıcıları özgürce seçebilirsiniz. Ayrıca, performans, etkinlik veya rastlantısal olarak ekran görüntüsünde belirtildiği gibi panonun sizin için doğrulayıcıları seçmesine izin verebilirsiniz.

250 DOT üzeri herhangi bir miktarı teminatla

Aday göstermek istediğiniz doğrulayıcıyı(ları) seçtikten sonra, sadece bağlamak istediğiniz DOT miktarını belirtirsiniz, işte bu kadar!

İşlem gerçekleştirilmeden önce, panonun size teminat işleminin özetini vereceği için her şeyin doğru olduğundan emin olmak için bu işlemi gözden geçirme şansınız olacaktır.

Teminat ödüllerinin keyfini çıkarın!

Şimdi geriye kalan tek şey, biriktirilmekte olan teminat ödüllerinin tadını çıkarmak. Nisan 2024’ün ortasından itibaren, komisyon öncesi ortalama ödül oranı yaklaşık %17 civarındadır.